Genel,  Tatil Günlükleri

Floransa – Pisa- Bolonya / İtalya’da Gezilecek Yerler

Bu yazıda biraz İtalya’nın güneyine çıkıyoruz. Sırayla Floransa – Pisa – Bolonya şeklinde ilerleyeceğiz. Bir sürü şehir bir sürü insan ve kilometrelerce yol…
Floransa’dan başlayıp Bolonya’da son bulacak seyahatinizde  264 km lik yol yapacaksınız. Tabi bu rakamın içinde şehir içi gezmeleriniz, “gelmişken şuraya da uğrayalım”larınız yok.

Kemerlerinizin bağlı, koltuklarınızın dik ve diz üstü sehpalarınızın kapalı olduğundan emin olun.

FLORANSA – FIRENZE 

Floransaya biz Roma’dan trenle geçmiştik. Avrupa içi uçuşlarınızda Ryan Air kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Ancak İtalya içi tren fiyatları da gayet uygun. Üstelik istasyonlar hep şehir merkezinde oluyor. Bu yüzden trenden iner inmez yürüyerek otelinize geçebilir ya da gezmeye başlayabilirsiniz.

Roma - Floransa Tren Yolculuğu

Tren yolculuğunu öneriyorum, çünkü hem çok kalabalık olmuyor hemde seyahatiniz gayet konforlu geçiyor.

*Floransa’ya indiğimizde ne yapalım diye karar vermeden aylak aylak yürürken karşımıza devasa bi yapı çıktı. Adını her zaman ki gibi sonradan; elimize haritayı alınca öğrendik.
Santa Croce Bazilikası.

Santa Croce Bazilikası
Floransada her yolun bu bazilikaya çıktığına inananlardanım!

Bazilika o kadar büyük ki önünde fotograf çekilebilmek için Sılacığım canım binbir şekle girdi. Ama size fotograf çekebilme tavsiyesi ; bazikiladan uzaklaşın, fotograf çeken arkadaşınız yere otursun ve sizi aşağıdan yukarıya doğru kareye sığdırmaya çalışsın. Eğer bu şekilde yaparsanız yukarıdaki gibi bi fotograf yakalayabilirsiniz : )

* Floransa’da benim en çok ilgimi çeken aşağıdaki Pinokyo dükkanıydı. Elbette Dükkanın (yada mağazanın; dükkan her zaman daha samimi geldiğinden böyle kullanmak hoşuma gidiyor) başka bir adı var ama benim için burası “Pinokyo Dükkanı”.

Floransa
Pinokyo Dükkanı

Bu dükkanın içerisinde çeşit çeşit ve her yaşa uygun ağaçtan oyuncaklar ve ev gereçleri var. 7 den 70 içeriye giren herkesin kendi için bir şeyler bulabileceği eşsiz mağazalardan biri.
Tavsiye ; Floransa’ya giderseniz bu dükkana uğramadan geçmeyin.

*Floransa’da o kadar çok heykel var ki hangisine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Bizim yanımızda sanat tarih öğrencisi pek sevgili arkadaşım Ebrum vardı; ayaklı wikipedia gibi bize eserlerden, eserleri yapanlardan bahsediyordu. Bu yüzden inanılmaz şanslıydık.

Floransa
Bazilikanın yandan görüntüsü

Dediğim gibi Floransa’da çok fazla heykel vardı, hepsinin fotograflarını yayınlamaya kalkmayacağım ama fotograf çekilirken çok eğlendiklerimi de atlayamayacağım : )

Floransa
Floransa da Gezilecek Yerler

*Her yerde olduğu gibi öğle yemeği için atıştırmalıklarımızı en keyifli yerde yemek için aşağıdaki gibi bir yer seçtik. Böylece hem dinlenip , hem karnımızı doyurup hem de ilk defa gördüğümüz bu mükemmel şehrin tadını çıkarabildik. Hemen arkamda sizin de görebileceğiniz gibi Ponte Vecchio Köprüsü var.

Floransa
Bu oturduğum yer Floransa Ponte vecchio köprüsüne giden yolun kenarındaki korkuluklar.

*İlk olarak Floransa’da, daha sonra Milano ve Paris’te de gördüğüm kilit aşkına çok şaşırmıştım.
Çiftler sevgilerinin sonsuza dek sürmesi için asma kilitlerin üzerine isimlerini yazarak kilitliyorlar. Biz biraz aklımız havada gezdiğimiz için her yere kendimizce isimler vermeye devam ediyoruz. Mesela bu kilitler Ponte vecchio köprüsü üzerinde bulunuyordu ama o zamanlar köprünün adını bilmediğimizden bizim için burası Kilitli Sokak’tı : ) .

Kilitli Sokak Floransa
Kilitli Sokak Floransa

Floransa’da gece konaklayıp sabah Pisa’ya doğru yola çıktık. Floransa Pisa arası tren bilet fiyatı 5 € , tren istasyonundan Pisa Kulesine ulaşmanın bedeli ise 1,10 €. Yani fiyatlar cidden çok ucuz ancak eğer İtalya’ya tur şirketi ile gittiyseniz ve Pisa programa dahil değilse Floransa’dan Pisa’ya geçmek için ekstra 250 TL gibi bi rakam talep ediyorlar. Boşuna para vermeyin : )

PISA KULESİ 

Pisa’da, Pisa Kulesinin olduğu meydandan  başka hiç bir şey olmadığına sizi temin ederim. Başka şeyler vardır diye yollara düşsek de ilgimizi çeken hiç bir şey bulamadık.
Tavsiye; Pisa’ya mutlaka sabah erken saatlerde gidin, öğleden sonra hem çok kalabalık oluyor hem de fotograflarınız için gerekli ışığı alamıyorsunuz.

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi

İtiraf ediyorum ki klasik kuleyi itme pozunu vermeye çalıştım ama beceremedim. o yüzden doğaçlama takıldım. Bir de kuleyi ilk gördüğümde tepedeki bayrağı Türk Bayrağı sandım. Ama değilmiş; olsun : )

Mücizeler Meydanı
Mücizeler Meydanı

Pisa Kulesinin olduğu bu meydanın adı Mucizeler Meydanı olarak geçiyor. İtalyanca Piazza del Duomo . Zaten İtalyanın hemen hemen her şehrinde bir Piazza del Duomo var , bizdeki Atatürk Caddesi gibi : )

*Pisa diğer İtalya şehirlerine göre biraz daha pahalı. Buradan hediyelik almak keseyi hafiften sarsıyor, (heleki keseniz bizim gibi öğrenci kesesi ise etkileniyor insan ) ancak meydanın dışındaki seyyar satıcılarda durum biraz daha iyi. Hem dışarıda bulunan satıcılarla pazarlık yapma şansınız daha yüksek.
Tavsiye; bir şey alırken mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın, hiç bir şeye ilk fiyatını vermeyin. Sultanahmette turistlere özel yazılmış fiyatlar orada sizin için geçerli oluyor : )

Pisa
Pisa Alışveriş

Son olarak Pisa da en çok hoşuma giden görüntüyü paylaşmadan geçmeyeyim. Kulenin olduğu meydanın hemen karşısında üniversite var ve öğlen saatlerinde meydanın durumu aşağıdaki resimdeki  gibi oluyor.

Pisa
Mucizeler Meydanı / Pisa

Pisa Kulesini görüp gereksiz yere etrafta dolandıktan sonra başka bir şehre geçmeye karar veriyoruz ve rotamızı Bolonya’ya çeviriyoruz. Yine tren kullanıyoruz.

BOLONYA / BOLOGNA

Pisadan rotamızı Bolonya’ya çevirdik çevirmesine ama burada da ilgimizi cezbeden bir şeyle karşılaşamadık. Belki de Roma Floransa gibi şehirlerden sonra gördüklerimiz bizi tatmin etmemeye başlamıştır. Bu yüzden buraya çok fazla vakit ayırmadık.

Bolonya - Bologna / İtalya
Bolonya – Bologna / İtalya

Pisa dan yola çıkıp Bolonya’ya uğradık. Bir iki saat vakit geçirip yemek yiyip yola devam ettik. Rota Milano !

Aslında yazıya başlarken rotayı Floransa – Pisa – Bolonya – Milano ve Como olarak çizmiştim ancak hepsini bir yazıda yazıp kafa karıştırmak istemiyorum. O yüzden Milano ve Como yazısını biraz daha sonraya erteliyorum.

İtalya hakkında sormak istediğiniz ne varsa bana banugulsaruhan@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Banu

Kendinin asistanı olan; kullandığı her şey kendine özel olsun isteyen, bunu isterken de aklından geçen her şeyi el emeğiyle yapmayı seven, detay meraklısı ince eleyip sık dokuyan Banukuş'tan sevgiler efenim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir