Genel,  Tatil Günlükleri

Milano – Como – Bergamo / İtalya’da Gezilecek Yerler

Yeniden merhaba.
Tüm bu İtalya yazılarına başlamadan önce, İtalya da gezdiğim yerleri yazı dizisi gibi yazacağımı ve güneyden kuzeye doğru yol alacağımı söylemiştim. Söylediğim gibi oldu : )
Ama şimdi, seyahat notları sadece İtalya ile sınırlı kalmasın Avrupa’da gezdiğim tüm yerleri kapsasın istemeye başladım.
Bu yüzden İtalya dizisini bu yazıdan sonra noktalandırıp diğer ülkelere geçeceğim.

Gelelim Milano – Como ve Bergamo’ya.

MİLANO – MILAN

Öncelikle itiraf etmeliyim ki gezdiğim gördüğüm onca şehir içinden keyif almadığım hatta zaman kaybı olarak gördüğüm tek şehirdi. Milanoyu gezi turunuz arasında uğramalık olarak  görmelisiniz. Bizim gibi 2 gününüzü Milanoya ayırıp sonra erken kaçmanın yollarını aramayın.

Milano
Gezi başlasın !

Şehre ilk girdiğimizde elimize haritayı aldık ve Galleria Vittorio Emanuele i bulduk. Burası dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak görünüyor ancak fiyatlar o kadar uçuk ki dükkanların ancak vitrinlerine bakabiliyorsunuz. Yani ortada ne alış var ne veriş : )

Milano
Galleria Vittorio Emanuele

Galleria Vittorio Emanuele ‘nin içinde geçerek  Duomo meydanına çıkıyorsunuz.
Duomo nedense sürekli restorasyonda oluyor imiş. Ayak üstü konuştuğumuz ve bize anahtarlık satmaya çalışan pek saygıdeğer İtalyan abimiz; Duomo’yu hiç bir zaman yalın olarak göremeyeceğimizi; her zaman bir cephede mutlaka restorasyon kapamasının olacağını söylüyorlar.
Böylece bizde kendimizi kötü zamanda gelmişiz psikolojisinden kurtarıyoruz.

Duomo - Milano
Duomo – Milan / İtaly

Yürümeye devam edip başka bir turistik mekan olan Castello Sforzesco ya geçiyoruz.
Dedim ya Milano benim için tam bir hayal kırıklığı oldu, gördüğüm yerlerden pek de keyif almadığım fotograflarımdan bile belli oluyor.

Castello Sforzesco
Castello Sforzesco – Milano

Milanodaki en keyifli anım caddedeki Türk Bayrağını görünceydi. Tüm ülkelerin bayraklarının asılı olduğu bu cadde üzerinde dünyaca ünlü markalar ve fahiş fiyatları boy gösteriyor. Hiç bir vitrine bakmadan yürüdüğüm ve sadece aşağıdaki anın keyfini çıkardığım tek gezimdi.

Milano
Milano’da Türk Bayrağı görünce sevinçten deliye dönen ben.

Milano’do günümüzü tamamladıktan sonra ikinci günün burası için gereksiz olduğuna karar verip, planımızda yokken Como’ya geçtik.

İyiki de Coma ‘ya gitme kararı almışız. Como sayesinde Milano’da yaşadığım hayal kırıklığını unuttum.

COMO

Como’ya indiğimizde inanılmaz açtık. Hemen yemek yemek için bir yer bulduk ve otururken dükkanın adı bize mutluluktan havalara uçurdu.

Como
Como

Hemen tostları ve demleme çayları söyledik. O kadar mutluyduk ki saçma sapan şeylere gülüyorduk. Aylardır Türkiye’ye ayak basmamış, büfelerdeki bayat tostları bile özlemiş insanlar olarak keyfimize diyecek yoktu.

Como
Como da demleme çay

Tabi sonradan Como’nun aslında tam bir Türk köyü olduğunu, yaşayanların sokaktan geçenlerin hatta esnafın çoğunun Türk olduğunu öğrendik. Öyle ki bizim bu sevincimize şaşıp kaldılar. Araştırmadan seyahat edince böyle şeylerle karşılaşmak çok normal. Alışmıştık zaten. Karnımızı doyurduktan sonra, tam kalkarken mekanın sahibi Sivas’lı ailenin yoldan geçen bir başka Sivas’lıya “Ci Vediamo Gardaş” (görüşmek üzere kardeş) demesi bizi gülme krizine soktu : )

Como
Sivaslılar kardeşe gardaş derler. Ci Vediamo Gardaş !

Bu keyifle gölün kenarında aldık soluğu.

Como Gölü
Como Gölü

Como için jet sosyete bölgesi, balayı mekanı falan deseler de bence Como, iki gün kalınması gereken dinlendiren yürüyüş yaptıran ve yanınızdakilerle bol bol sohbet etme fırsatı tanıyan bir şehir.

Como
Como – Volta Meydanı

Como için verilebilecek tek tavsiye gittiğinizde zeytinyağı almanız, o kadar : )

Como şehrine giderseniz, zeytinyağı almadan dönmeyin. 1850 yılından bu yana geleneksel soğuk presleme yöntemleri kullanarak zeytinyağı üreten Lenno, Lombardiya kıyılarındaki tüm sofraları süslüyor. Dünyaca ünlü şef Jamie Oliver’ın da hayranı olduğu Lenno’dan zeytinyağı alabilirsiniz. Kaynak için buraya tıklayabilirsiniz.

BERGAMO

Como da biz bir günümüzü geçirdik ve buradan Bergamo’ya geçtik. Bergamoyu gezmek planımızda yoktu ancak trenden indikten sonra uçağımıza çok fazla vaktin olduğunu görünce şehri gezelim dedik.

Bergamo / İtaly
La Citta Alta – Bergamo

Şehri gezelim dedik ama yorgunluktan La Citta Alta’ya yani yukarıdaki şehre çıkıp görmüş olduğunuz taş üzerinde oturup dinlendik. : )
Bergamo’ya ait gezi notları yazamamam Bergamo’yu durak şehir olarak kullanmamızdan kaynaklanıyor.

Bergamo
Bergamo hava alanına giderken biz.

Bergamo hava alanının hemen karşısında büyük bir alışveriş merkezi var. Zamanınız varsa hava alanının içinde beklemektense vaktinizi burada geçirebilirsiniz.

Sormak istediğiniz bir şey olursa yazının altına yorum bırakabilir veya banugulsaruhan@hotmail.com adresinden bana yazabilirsiniz.

Banu

Kendinin asistanı olan; kullandığı her şey kendine özel olsun isteyen, bunu isterken de aklından geçen her şeyi el emeğiyle yapmayı seven, detay meraklısı ince eleyip sık dokuyan Banukuş'tan sevgiler efenim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir