Düğün Hazırlıkları,  Evlilik Atelyesi,  Genel

… nasıl oldu acaba? / Evlilik Öncesi Stres

Azıcık sıkılgan,biraz utanmış bi tutam da kızarmış bir merhaba;
Bugünlerde biraz bazı kendimi tanımakta sıkıntı çektiğimi söyleyebilirim. Gereksiz bir öfke, gereksiz bir sinir ve bir de gereksizce kırılmış kalpler sarmış dört bir yanımı.

Sürekli bir şeyler yapmam gerekiyor ve bunun yanında sürekli birilerinin de bişi yapması gerekiyor ama yapmıyor gibi hissediyorum. Haftalardır akşam eve gittiğimde bi bardak çay alıp şöyleee koltuğa yayılıp dinlenemiyorum.

Diyorum ya sürekli ama sürekli bir şeyler yapmam gerekiyor gibi geliyor.

Gün içinde iş yerinde bir telaş halim var ki sormayın. Sanki evde yemeği ocakta unutmuşum da bir an önce eve gitmeliymişim gibi. Peki eve gidince ne oluyor biliyor musunuz? Bütün akşam saçma sapan bi oraya bi buraya vuruyorum kendimi. He bir de attığım sayısız ve anlamsız trip var. Her şeye alınıyorum, surat asıyorum, bazen sesin yüksek çıkıyor da olabilir sonra üzülüyorum bi de üstüne gözlerim doluyor.

Evlilik Stresi
Amannn ne stresi cınım !

 

Aman Allah’ım nasıl bi duygu değişimidir bu anlamış değilim. Azıcık internette gezdim dolaştım. Genelde oluyormuş. Hatta kadın erkek farketmeden yaşanabiliyormuş bu. Bizim ilişkimizde piyango bana vurdu demek ki. (Zaten Mr. Yanaz pek yoğun,o başka şeylerin stresinde. Bi de malum; bişi oldu mu hepsi üstüste gelir.)

Sakin olmaya çalışıyorum ama o da biraz zor. Bazen keşke benden iki tane olsa diyorum. Birincisi yani gelinliği giyecek olan, sadece yaşadığı bu tatlı telaşlı günlerin tadını çıkarsa, en fazla yaşadığı sıkıntı iki baharatlık arasında hangisini alacağına karar veremeyişi olsa; ikincisiyse bu sıkıntıları baş ağrılarını yorgunluğu çekse, o oldu mu bu tamam mı diye etrafa ateş saçsa ve bütün süreci yönetse. Düğünde çıkış müziğinin doğru olup olmadığını kontrol etse, baştan atılacak çiçekler planlanan yerde duruyor mu diye baksa falan…
Duyuyorum duyuyorum bu ikinci Banu’nun yerine geçen firmalar çok iyi şirketler var diyorsunuz ama bu başka bi şey.
Evet itiraf ediyorum kontrol manyaklığı bu!

Evlilik stresi ile ilgili internette gezerken okuduğum ve faydalı olabileceğini düşündüğüm şu maddeleri paylaşmak artık boynumun borcu;


( Anadolu Sağlık Merkezi Uzm. Psk. Aylin Sezer )

•Yaşanan stresin kaynağını doğru tahlil edin

•Kendinize stres yaratan durum, nasıl bu noktaya geldi, neler değiştirilebilir, neyi farklı yapmak stresi azaltır gibi sorular sorun ve çözüm aramaya çalışın

•Bu süreci daha az stresli geçirmek için birbirinizi dinleyin

•Esnek olun

•Ortaya çıkan problemleri kavramaya ve çözmeye çalışın

•Yapılacak işlerde zamanlamayı ve görev dağılımını iyi yapın

•Tek bir işe odaklanın

•Hataları kabul etmeye ve en önemlisi sakin kalmaya çalışın

•Vakit buldukça kısa yürüyüşler yapın, mümkünse açık havada gezin, nefes ve gevşeme egzersizleri yapın.

Bu maddelerden başka bir şöyle bir yazı var,buna da bi göz atın isterseniz;
Evlilik Öncesi Stresi Yenin

Bende bu maddeler ve tavsiyeler ne kadar işe yaracak merak ediyorum ama en azından hissettilerimin, duygu geçişlerimin normalliğini anlamış oldum.

Daha sakin olmalıyım ve bu kadar kafaya takmamalıyım ! Ben biraz bunun üzerinde çalışıp fazla düşünmemeyi deneyeyim o halde : )

Banu

 

* Usta camekanların ölçüsünü almak için gelecekti geldi mi acaba, evin boyası bitti mi acaba, gelinlik provasındayken başka biri gelip böler mi acaba, gelin ayakkabım babet gibi olmasamı acaba, kınada dağıtacaklarımı şimdiden hazırlasam mı acaba, koltuklar denildiği tarihte teslim edilecek mi acaba, tülleri beğenmek için erken mi acaba, sjfnsjf mi acaba, jdhfdkfdfsmaöaşdldöm mu acaba, … acaba , …. acaba, … acab…………

Kendinin asistanı olan; kullandığı her şey kendine özel olsun isteyen, bunu isterken de aklından geçen her şeyi el emeğiyle yapmayı seven, detay meraklısı ince eleyip sık dokuyan Banukuş'tan sevgiler efenim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir