Evlilik Atelyesi,  Genel,  Kendin Yap,  Nişan Hazırlıkları

Nişan Heyecan / Nişan Tepsisi ve Kapı Süsü

NİŞAN = MÜHÜR

Bir kadının sözleneceği gün onun en heyecanlı günü aslında. Tüm aile toplanmış ve sizi konuşuyor. Konuşan kişiler kim; anne, baba, kardeş, dayı , hala, teyze… Ma ailenin dilinde siz varsınız o sırada.

En baştan başlayacağım.

Benim söz ve nişanım aynı gün, rahmetli dedemin evinde oldu. Türkiye’nin farklı yerlerinde canımdan çok sevdiğim arkadaşlarım bir gece önce İstanbul’a teşrif ettiler. Ailelerimiz toplandılar.  Ben böyle bir heyecan yaşamadım, elim ayağıma dolanıyor bişey unutacağım diye de korkuyordum.

Evi bir iki gün önceden süsleyip hazırladık. Soft tonların mükemmelliğine inanırım, biraz renklendirmek için de fuşyanın parlaklığına ihtiyacımız vardı;

InstagramCapture_88e3f3ef-db72-47b9-a3c6-e6168ca9623c_jpg

Her şeyi kendim yaptığım için söz/nişan tepsimi de annemden yardım alarak yaptım. Dikdörtgen kadife yastık dikerek etrafına taşlı fransız danteli monte ettik. Üzerine Biev den aldığım tepsiyi yapıştırdık ve yastığın  kenarlarına tepsimin üzerindeki taşlardan bulup, o taşları diktik. Yastığım dört köşesinden altı farklı renk ipek kurdele sarkıttık, kurdelelerin ortasından da taşlı büyük püsküller sarkıttık. Böylece mükemmel bir tepsi oldu : )

nisan tepsisi

nisan yastıgı

Herkesin tercih ettiği kurdele ile sarılmış makaslardan yapmadık , makasıma sadece kırmızı kurdele bağladık ; daha şık ve zarif göründüğünü düşünüyorum.

nisan tepsisi 2

nisan tepsisi

Dış kapı için kapı süsü yaptım, bu süsü yaparken kullandığım tüm malzemeleri Eminönünden aldım. (Harfler lazer kesim cam ve tahmin edildiği gibi pahalı bir malzeme değil)

Kapı Süsü Malzemeleri ;

  • Yazılacak yazının harfleri
  • Yapmak istediğiniz boyutta mukavva
  • Alınan mukavvanın 2 katı kadar kumaş
  • Mukavva ölçülerinde yatak örtülük elyaf
  • Silikon tabancası
  • Süsleme için fisto

WP_20140228_004

Mukavvanın üzerine elyafı yapıştırıyoruz akabinde mukavvayı  aldığımız kumaşla kaplıyoruz. Kaplama sırasında iğne iplik kullanmanızı tavsiye ederim, silikon tabancası ile yapıştırıldığında silikon kumaşa bulaşarak kumaşın lekeli görünmesine yol açıyor.

Kaplama işlemi bittikten sonra harflerimizi yapıştırıyoruz ve yine iğne iplikle fistoyu dikiyoruz.

İşte bu kadar : )

Kapı süsünüzü yaptıktan sonra kalın bir ip ile arkasına asacak yeri yapmayı unutmayın, yaptığınız asacak yerini silikon tabancası ile süsün arkasına yapıştırabilirsiniz.

Sormak istediğiniz bir şey olursa banugulsaruhan@hotmail.com ve ya  info@ilkayceyiz.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Herkes bu heyecanı yaşamalı : )

Mutlu kalın..

Banu

Kendinin asistanı olan; kullandığı her şey kendine özel olsun isteyen, bunu isterken de aklından geçen her şeyi el emeğiyle yapmayı seven, detay meraklısı ince eleyip sık dokuyan Banukuş'tan sevgiler efenim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.