Düğün Hazırlıkları,  Genel

O Kurnadan Bu Kurnaya / Gelin Hamamı

 

Yazının başlangıcı böyle bir videoyla olmalıydı diye düşünüyorum : )

http://www.izlesene.com/video/hamamda-atisma/76385

Gelin Hamamı diye bir kültürün olduğu ülkede yaşamak ne güzel. Eskiden kayınvalidenin gelini incelediği, gelini olmayan erkek analarının oğullarına eş aradığı son derece popüler bi etkinlikmiş gelin hamamları. Ananemin dediğine göre insanların birbirlerini tanıma arkadaş olma yeriymiş hamamlar. Bir nevi sosyal ağ gibi herhalde.

Günümüzde çok kalmasa anneciğimiN aklına gelmiş işte. Kına gecesi alışverişine gittiğimiz günlerden birinde yanından kısa bi süre ayrılıp döndüğümüzde annemi peştemal alırken bulduk. Böylece gelin hamamı yapacağımız netleşti.

Bu eğlenceyi  İstanbul’daki otellerden aldığım astronomik rakamlardan sonra çocukluğumun geçtiği ve kına gecemin yapılacağı Kocaeli’nde yapmaya karar verdik.

yazlık ılıcası
Yazlık Ilıcası

Akşam 19.00 da 15 kişilik bi grup olarak tesisin önünde buluştuk ve hep birlikte içeriye girdik. 15 kişi için ödenen toplam tutar 600,00 TL.

Bu 600,00 TL içinde hamam, havuz, buhar odası ve sauna kullanımı, geline kese ve köpük masajı, meşrubat kuru pasta ve meyve ikramı, gelecek misafirlere verilecek tefler ve darbukalar bir de müzik yayını var.

Misafirlerimiz hamama girmeden önce onlara özel hazırladığımız ve “Banu’nun Gelin Hamamına Hoşgeldiğiniz” etiketli peştemallerini verdik.

Gelin Hamamı
Gelin Hamamı Hediyelikleri

Hamama girince bol bol çaldık söylendik eğlendik, dinlendik. Normalde bu geleneğin adetinde hamamda kayınvalidenin olması da gerekiyor ancak biz biraz mesafelere takıldık. Olsun; telefonlarıyla yanımızdaydı Yanaz Ailesi : )

Velhasılıkelam organizasyon şirketlerinin ve otellerin istediği uçuk rakamlardan sonra makul bir şekilde bundan da geri kalmadık.

Darısı diğer gelinlerin başına 🙂

Banu

 

Kendinin asistanı olan; kullandığı her şey kendine özel olsun isteyen, bunu isterken de aklından geçen her şeyi el emeğiyle yapmayı seven, detay meraklısı ince eleyip sık dokuyan Banukuş'tan sevgiler efenim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.