Düğün Hazırlıkları,  Evlilik Atelyesi,  Genel,  Kına Hazırlıkları

Kına ve Düğünde Öğrenilmesi Gereken Oyunlar

Kına geceleri ve düğünlerde  görsel showlar her zaman şık durmuştur. 5- 6 tane kadının sahnede harikalar yaratması, bu kişilerinde gelin ve damadın arkadaşları olması büyük ilgiye yol açıyor.

Elbette dansçılarla anlaşabilirsiniz böyle bi görsel zenginlik için ama bu arkadaşlarınızın yerini doldurmayacaktır. Hele ki bu oyuna gelin ve damatta girdi mi bakın siz konukların keyfine : )

Böyle bir zenginlik yaratmak için  gelinin öğrenmesi ve  arkadaşlarına öğretmesi gereken oyunlar listesi yaptım.

Müziklerin sesini son ses açıp ayağa kalkmaya ne dersiniz  😉


kapak

1 – Telgrafın Telleri 

Bu oyunu kadınlar uçuşan etekleriyle oynadıklarında çok tatlı görünüyor. Görüntüdeki abiler kızmasın ama bu biraz kadın oyunu; halayın yüksek enerjisinden uzak, daha sakin , daha kibar bir oyun. Ama ne yalan söylemeli abiler hakkını vermiş oyunun. güzel başlıyorlar ama 1.25 den sonra kendi etraflarında dönerek yapsalarmış tam olacaklardı.

Video biraz eksik olsa da bahsettiğim oyun şu şekilde ;

2 – Penguen Dansı

Son zamanlarda çok moda olan bu penguen dansını mutlaka özel gecelerinizde yapmalısınız. Hem çok eğlenceli görünmüyor mu ?

3 – Mezdeke

Elbette mezdeke kadınların olmazsa olmaz danslarından. Tabi bu videodakileri giyin , bunlar kadar senkronize olun demiyorum ama yine de 3 – 5  figürü aynı anda yapsanız nasılda güzel olur : ) Özellikle 3. dakika 25 . saniyeden sonrasına dikkat.

4 – Damat Halayı

Küçük çocukların dahi oyuna rahatça katılabilcekleri bi halaydan bahdiyoruz. Hem alkış hem ayak uyumları hem de müziğinin ritmiyle herkesin izlemekten ve dinlemekten keyif alacağı bi oyun.

https://www.facebook.com/video/video.php?v=476487258577

5 – Kasap Havası

Klasikleşmiş milli halayımız olan kasap havasını herkes kendince yorumluyor. Benca kasap havası oyunu abilerin oynadığı gibi olur ama müzik ikinci videodaki gibi olmalı. Siz ne dersiniz?

(ilk başta oyun figürlerini görseniz kafi, zira hepsini izleyebilir misiniz meçhul)

(4.10 dan sonrasını dinlemenizi tavsiye ederim )

6 – Üç Ayak

Eğer Karadenizliyseniz veya Karadeniz aşıyığsanız özel gecenizde mutlaka bu oyunda olacaktır.  Üç ayağın nasıl oynandığı ilk videoda , en güzel hangi şarkıyla oynandığıysa ikinci videoda.

(nasıl oynanır?)

http://www.youtube.com/watch?v=6vV23bdpqpM

(hangi şarkıda oynanır?)

7 – Ramo Ramo

Roman oynamayı çok seven arkadaşlarımın hepsi bu dansa bayılıyorlar. Ne kadar deneyip öğrenemesem de belki siz yapabilirsiniz. Bu oyunu oynayabilen arkadaşlarım hep ne kadar keyifli ve eğlenceli olduğundan bahsederler.

http://www.youtube.com/watch?v=WmSZSHhXKtY

kapak20

Tüm bunların yanı sıra gönül ister ki arkadaşlarla bunları yapalım ama düğünü 2019 a falan atmak gerekecek, o yüzden vazgeçiyoruz 🙂

Bu yazıdaki görseller internetten alıntıdır.

Kendinin asistanı olan; kullandığı her şey kendine özel olsun isteyen, bunu isterken de aklından geçen her şeyi el emeğiyle yapmayı seven, detay meraklısı ince eleyip sık dokuyan Banukuş'tan sevgiler efenim :)

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir